22 juli 2021 in Chronische zorg

Spirometrie kan onder gecontroleerde condities weer opgestart worden. Voor de periodieke spirometrie controle bij een goed gereguleerde patiënt is het advies deze voorlopig uit te stellen. Verricht alleen spirometrie waarmee een duidelijke zorgvraag beantwoord wordt.  

Richtlijn indicatie

  1. Diagnostische spirometrie voor astma en/of COPD
  2. Evaluatie toegenomen klachten
  3. Evalueren van aangepast medicamenteus beleid
  4. Als er sprake is van een verhoogde ziektelast bij een rokende COPD-patiënt of ongecontroleerd astma

Als u twijfelt of een spirometrie zinvol is, dan kunt u overleggen met de consulent astma/COPD of onze adviseur huisarts .

Spirometrie alleen hervatten bij gebruik van bacteriefilter

Zowel de NVALT als de ERS adviseren om alleen spirometrie uit te voeren met gebruik van een bacteriefilter. Bij de SpiroPerfect van Welch Allyn en de spirometer van Medikro wordt gebruik gemaakt van disposable transducers zonder bacteriefilter. Inmiddels is er een bacteriefilter die op deze transducer geplaatst kan worden (MADA83).

Voor de Welch Allyn spirometer zijn nieuwe linearisatie codes beschikbaar om er voor te zorgen dat de meetresultaten voldoen aan de ATS/ERS meeteisen voor spirometrie bij het gebruik van dit bacteriefilter. Voor gebruikers van de Medikro spirometer adviseren wij contact op te nemen met de leverancier.

Inruilen mondstukken Welch Allyn

De mondstukken met fabricagedatum vóór 01-2020, zijn niet meer bruikbaar. Bovenstaande codes gelden voor de mondstukken die ná 01-2020 zijn geproduceerd. U kunt tot 1 juli met korting nieuwe mondstukken bestellen. Indien u gebruik maakt van deze kortingsregeling, worden de mondstukken die niet meer bruikbaar zijn, in de loop van het jaar bij u opgehaald door Hillrom/Welch Allyn. 

Voor meer informatie, het laten ophalen of het bestellen van de mondstukken, kunt u uiterlijk woensdag 30 juni tot 17.00 uur contact opnemen met

IJken met filter en plaatsing filter op flowtransducer van Cardioperfect/Welch allyn Spirometer

Plaats de oranje zijde op de ijkspuit en de flow-transducer op de witte kant van de filter, daarna plaatst u de Flow-transducer op de oranje zijde, op deze wijze neemt u het spirometrieonderzoek met de patiënt af. 

       

LET OP: Ook hierbij de spirometer met filter ijken, hier zijn geen codes voor nodig.

SpiroUSB – spirometer-Carefusion/PT Medical

IJken met filter  SpiroUSB – spirometer, plaats de  MicroGard IIC Pulmonale Filters (ovaal) met de ronde zijde op de turbine spirometer, de ovale kant moet aan de de patiëntzijde.

Volg de adviezen en hygiëneregels op bij gebruik van het filter.

Tegemoetkoming filters

Gezien het advies gebruik te maken van filters, komt Cohaesie de praktijken die deelnemen aan de ketenzorg astma/COPD tegemoet. U ontvangt voor de opstart dit jaar een set aan filters. Het aantal filters komt overeen met het aantal patiënten die in uw praktijk deelnemen aan de ketenzorg astma en/of COPD. U wordt hier binnenkort via de e-mail over benadert. 

Film opstarten spirometrie N.B. Bij kalibratie controle SpiroPerfect-flowtransducer van Welch Allyn wordt door de leverancier aangeraden om het “Enkelvoudige kalibratieprotocol” te gebruiken tijdens het kalibreren en niet het drievoudige protocol zoals de CAHAG dit adviseert.

Adapter

Praktijken die werken met Carefusion spirometer en nog nooit met een filter hebben gewerkt, kunnen een adapter bestellen bij Mediq Pluspunt. Deze adapter is nodig als koppelstuk tussen de spirometer en de filter. Carefusion filter adapter microgard tbv micro medical spirometer. Artikelnummer: 3051740

Cohaesie heeft prijsafspraken met Mediq. Aangesloten praktijken krijgen 10% korting

Heeft u vragen over spirometrie, neemt u contact op met